Contact List Email Cell
President: FC Bester
Deputy President: Peet van der Merwe (Disciplinary Convenor)
Vice-President Finance: Johan van Rensburg (Suite Manager)
Vice-President Rugby: GŁnther Filter (Joe) (Fixtures Rep)
Vice-President Development: Fiso Mhlongo
Co-ordinator Playing Affairs: Lincoln Xaba
Co-ordinator Playing Affairs: Siphamandla Mbhele
Club Representatives
Piet Retief: Gert Putter
Ladysmith: Tony Clarke
Sentraal: Johann Coetzee
Newcastle Highlanders: Wynand Janse van Rensburg
Volksrust: Schalk van der Merwe
Vryheid: Jan Combrinck
Pongola: Johnny Labuschagne
3rd Division: Izinyathi: Moses Masondo
3rd Division: Flying Eagles: Hedman Magwanya
3rd Division: Utrecht: Hubert Solms
Referees Representative: Werner Botha
High Schools Representative: Harry Venter
Primary Schools Representative: HJ Swanepoel
Developmen Rep Schools: Musa Nkabinde
Coaches Representative: Andre Swanepoel
Management Assistant: Yolanda Richards
Referees Society
Chairman: Werner Botha
Vice-Chairman: JP Roodt
Secretary: Jannie Kleynhans
Treasurer: Werner Botha
RDO: Alistair van Wyk
Co-Opt Member: Janneman Robberts
Development Committee
Chairman: Fiso Mhlongo
Deputy Chairman: Smeza Mkhize
Secretary: Sipho Ntombela
Treasurer (Development Officer): Lincoln Xaba
Primary Schools Rep: Musa Nkabinde
High Schools Rep: Mandla Mtshali
Area Co-Ordinators
Bergville: Musa Nkabinde
Dannhuauser: Hedman Magwanya
Izinyathi: Xolani Madlala
Ladysmith: Phumlani Mnguni
Mandeni: Mhlengi Khumalo
Osizweni: Mandla Mtshali
Officials
MEDIA: BRUCE DOUGLAS
MEDIA PHOTOGRAPHER: Graham Stonnel
LRSU PHOTOGRAPHER: JOHAN VAN ZYL
FIRST AID (MRI) CECIL . R & LU MEDICAL RESPONSE
DISCIPLINARY CONVENER: Peet van der Merwe
KZNRU IRB Educator: Ricky Huey
KZNRU Fixtures Rep & Clubs: Albert Hanekom
Executive Committee
President: FC Bester
Deputy President: Peet van der Merwe
Vice-President Development: Fiso Mhlongo
Vice-President Finance: Johan van Rensburg
Vice-President Rugby: GŁnther Filter (Joe) (Fixtures Rep)
Honorary Members
Life Member: Hennie Meyer
Patron: Frikkie Snyman
Honorary Member: Trevor Smith
Honorary Member: Denzyl Hopkins
Honorary Member: Lucas Gropp
Honorary Member: Vernon Kriel
Honorary Member: C. de J Vorster

DISCIPLINARY COMMITTEE

Mr van der Merwe advised that the Disciplinary Committee will be divided into two sections as follows: Disciplinary Committee A: This Committee will deal with all the Red cards:
Messrs: Peet van der Merwe (Convenor)
Fiso Mhlongo
Wynand Janse van Rensburg (Co-opted Legal member)
Jan Combrinck (Additional member)

Disciplinary Committee B: This Committee will deal with the Code of Conduct matters:
Messrs: Schalk van der Merwe (Convenor)
Marx Zaayman
Wynand Janse van Rensburg (Co-opted Legal member)
Peet van der Merwe (Additional member)